Prezes NBP: to banki odpowiadają za kredyty walutowe, nie powinny zrzucać odpowiedzialności na innych.

11.12.2020

Szef Narodowego Banku Polskiego uważa, że za kredyty walutowe odpowiadają wyłącznie banki i nie powinny próbować zrzucać odpowiedzialności na innych – pisze „Puls Biznesu”.

Według „PB” 18 listopada banki dostały odpowiedź prezesa NBP.

Trzy strony tekstu, którego treść, styl i język, zdystansowany, miejscami kąśliwy, a nawet złośliwy, nie rokujący najlepiej dla sektora, jeśli chodzi o wsparcie tzw. instytucji sieci bezpieczeństwa (NBP, nadzór i resort finansów) – ocenia gazeta. Dziennik zwraca uwagę, iż na wstępie szef NBP stwierdza, że „zarówno bank centralny, jak i też KSF na bieżąco zajmują się problematyką frankową w kontekście wpływu na sytuację banków i stabilności finansowej„. Wyjaśnia, że NBP nie jest instytucją właściwą do interpretacji przepisów prawa konsumenckiego, a tym bardziej wpływania na decyzje sądów – zaznacza „PB”.

Z niepokojem konstatuję, że państwa pismo wydaje się być próbą wywierania presji na bank centralny i KSF w celu podjęcia działań, które nie mieszczą się w mandacie tych instytucji – pisze, cytowany przez dziennik, Adam Glapiński. Dodaje, że pismo banków można postrzegać jako próbę przerzucenia odpowiedzialności na instytucje publiczne.

Jak relacjonuje odpowiedź szefa NBP dziennik, pełna odpowiedzialność za to, że umowy kredytowe zawierały zapisy kwestionowane teraz przez sądy, „spoczywa wyłącznie na zarządach banków„,.

Według gazety szef NBP twierdzi, że instytucje nadzorcze wielokrotnie zwracały uwagę na ryzyko kredytów walutowych, natomiast banki je ignorowały. Przypomina, że już w 2011 r. sprawą zainteresowali się politycy i była ona przedmiotem prac Sejmu. Nawet gwałtowny wzrost kursu franka w 2015 r. nie spowodował „głębokiej korekty państwa stanowiska” – pisze w cytowanym przez dziennik liście Adam Glapiński.

Więcej na ten temat – https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/frankowicze-prezes-nbp-o-odpowiedzialnosci-bankow-za-kredyty-walutowe/4cqk3lt

Treść artykułu w Pulsie Biznesu – https://www.pb.pl/nbp-w-sprawie-frankow-winne-sa-zarzady-bankow-1101537?smclient=95cd87f9-aa82-4c2f-a7bf-09c2f5383a5e